Czyszczenie laptopa z wymianą pasty termoprzewodzącej Lublin

wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze laptopa

Czyszczenie laptopa

Czyszczenie laptopa z wymianą pasty termoprzewodzącej

Właściwa konserwacja laptopa może przedłużyć jego żywot o kilka lat. Regularna wymiana pasty termoprzewodzącej oraz usunięcie kurzu jest dla Twojego sprzętu jak wizyta w SPA. Czysty, zrelaksowany i wypoczęty Twój laptop będzie gotów do cięższej pracy i zniesie większe obciążenie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak często przeprowadzać czyszczenie laptopa?
 • kiedy warto zlecić czyszczenie profesjonaliście?
 • ile kosztuje taka usługa w serwisie laptopów?
 • ile może Cię kosztować błąd podczas czyszczenia?

Czyszczenie laptopa – samemu czy serwis komputerowy?

Kiedy tylko Twój laptop zaczyna marudzić i nie działa tak szybko, jak kiedyś, zaczynasz myśleć o jego wyczyszczeniu. I tutaj pojawia się pytanie – wyczyścić go samemu czy zlecić czyszczenie komuś, kto się na tym dobrze zna?

Ile głów, tyle odpowiedzi. Dla nas odpowiedź jest dosyć jednoznaczna. W serwisie komputerów i laptopów „Blue Screen” każdego miesiąca dostajemy do naprawy kilka lub kilkanaście laptopów uszkodzonych podczas niewprawnego czyszczenia. Połamane zatrzaski, zawiasy, urwana taśma, wyłamane gniazda i przerwane złącza to najpopularniejsze z nich. Do poważniejszych uszkodzeń, jak połamanie płyty głównej, uszkodzenia karty graficznej czy procesora nawet wstyd się przyznać, a naprawa często okazuje się nieopłacalna.

W instrukcji czyszczenia laptopa krok po kroku opisaliśmy najczęstsze błędy domorosłych serwisantów oraz ich potencjalny koszt. Niekiedy jedno drobne potknięcie może Cię kosztować wymianę całego laptopa.

Uwaga!

W trakcie demontażu laptopa na potrzeby wyczyszczenia go na własną rękę nie rób nic na siłę. Jeśli czujesz, że demontaż zajmuje Ci za dużo czasu, lub jesteś nadgorliwy, odłóż to na inny moment, a potem z czystym umysłem jeszcze raz przeanalizuj etap, na jakim jesteś. Sprawdź, czy wykręciłeś na pewno wszystkie śrubki, delikatnie poruszaj obluzowanymi elementami na boki. Często pośpiech kończy się znacznie poważniejszymi problemami niż problem utknięcia w miejscu w trakcie demontażu.

Blue Screen Serwis komputerowy Lublin

Czyszczenie laptopa – krok po kroku

W tym rozdziale pokażę, jak wygląda czyszczenia laptopa, i dlaczego tak ważne jest, by posiadać niezbędną wiedzę. Dla przeciętnego człowieka czyszczenie laptopa może przypominać operację przeprowadzaną przez kogoś bez wiedzy anatomicznej.

Krok 1. Rozebranie laptopa

Demontaż obudowy to pierwszy krok na drodze do wyczyszczenia urządzenia. Możesz dmuchać sprężonym powietrzem w wylot układu chłodzenia, ale to jak czyszczenie uszu patyczkiem – zamiast pomóc, zapchasz kurz jeszcze głębiej.


Na początek trzeba odkręcić wszystkie śrubki na dole obudowy. Już tutaj trzeba uważać. Po pierwsze w każdym laptopie śrubki mogą znajdować się w innym miejscu, np. pod baterią. Po drugie zdarza się, że jedna ze śrubek jest pod naklejką firmową (jeśli to laptop służbowy) albo pod plombą serwisową, której zerwanie powoduje utratę gwarancji.


Jeżeli zatrzaski matrycy wpinają się do płyty głównej, trzeba ją będzie zdemontować.


Gdy odkręcisz wszystkie śrubki, delikatnie zdejmij pokrywę. Zobaczysz płytę główną.


❌ Co możesz uszkodzić?
Niektóre laptopy mają płytę główną mocowaną zatrzaskami, które trzeba podważyć. Jeśli nie będziesz uważać, możesz je zerwać, a także zerwać mocowania taśmy ekranu. To samo tyczy się przewodów USB, gniazda ładowarki itd. Jeszcze raz przestrzegamy – nic na siłę!

💲💰 Potencjalny koszt: trzeba będzie wstawić nowe zatrzaski, to dodatkowe kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych przy założeniu, że nie uszkodzisz płyty głównej. Jeśli jednak uda Ci się ją uszkodzić, do naprawy dodaj kilka stówek.

Krok 2. Wymontowanie części z płyty głównej

Każdy element trzeba będzie z osobna przeczyścić z kurzu i osadu. Co trzeba zdjąć z płyty głównej:

 • układ chłodzenia,
 • dysk twardy,
 • RAM,
 • karta sieciowa,
 • napęd CD (jeśli jest).

❌ Co możesz uszkodzić?
Nieumiejętny demontaż poszczególnych elementów może uszkodzić zarówno te podzespoły, jak i samą płytę główną.

💲💰 Potencjalny koszt: W przypadku podzespołów dolicz koszt zakupu nowych. Jeśli chodzi o dysk twardy, jego zniszczenie może Cię kosztować dodatkowo za odzyskiwanie danych.

Krok 3. Demontaż płyty głównej

Płyta główna jest przymocowana do obudowy za pomocą śrubek. Żeby zdjąć płytę główną, należy je odkręcić i delikatnie unieść płytę. W niektórych modelach laptopów by wyjąć płytę główną z obudowy należy płytę ustawić pod konkretnym kątem. W ekstremalnych przypadkach płytę należy unieść przekręcić w osi pionowej nawet o 90 stopni i dopiero „zostanie uwolniona”.

❌ Co możesz uszkodzić?
Płyta główna jest jak fundament laptopa. Pozostawienie na niej wilgoci może doprowadzić do zwarcia i spalić pozostałe podzespoły. Można ją także łatwo połamać przy demontażu.

💲💰 Potencjalny koszt: nowy laptop.

Krok 4. Demontaż układu chłodzenia

czyszczenie laptopa brudny wentylator

Układ chłodzenia działa trochę jak odkurzacz i zbiera kurz z najbliższego otoczenia. Osadzający się kurz tworzy swojego rodzaju poduszkę, która z kolei działa jak izolacja. Z tego powodu układ chłodzenia traci wydajność i nie zapewnia właściwego chłodzenia procesora, przez co procek się przegrzewa. Nie wyczyścisz porządnie układu chłodzenia bez jego uprzedniego demontażu.

❌ Co możesz uszkodzić?

Brak ostrożności przy demontażu układu chłodzenia może bezpowrotnie uszkodzić rdzeń CPU/GPU.

💲💰 Potencjalny koszt: koszt nowego procesora, w zależności od modelu od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Krok 5. Czyszczenie poszczególnych elementów

Procesor i karę graficzną należy odtłuścić i uważać, by nie zostawić na nich śladów palców.

❌ Co możesz uszkodzić?
Zbyt wilgotna ścierka może zamoczyć podzespoły. Ścierka zbyt sucha lub wykonana z nieodpowiedniej tkaniny może porysować ekran. Nieumiejętne dmuchanie sprężonym powietrzem może zapchać kurz tam, gdzie go nie chcesz.

💲💰 Potencjalny koszt: w najgorszym wypadku nowy laptop

Krok 6. Wymiana pasty termoprzewodzącej

Czym jest pasta termoprzewodząca? To substancja przypominająca konsystencją pastę do zębów. Jej obecność ułatwia przenoszenie ciepła z procesora na radiator, skąd następnie zostaje rozproszone, utrzymując bezpieczną temperaturę CPU i GPU. Pasta zużywa się z czasem, tracąc swoje właściwości, przez co laptop zaczyna się grzać.

❌ Co możesz uszkodzić?
Niedelikatne usuwanie starej pasty może zniszczyć socket lub rdzeń.

💲💰 Potencjalny koszt: ile jest wart procesor w Twoim laptopie?

Krok 7. Złożenie laptopa w całość

Gdy wszystkie elementy Twojego laptopa są czyste, pora złożyć go do kupy. Nie ma tutaj wielkiej filozofii. Trzeba wykonać czynności z kroku pierwszego w odwrotnej kolejności, a więc:

 • Zamontowanie układu chłodzenia.
 • Zamontowanie płyty głównej.
 • Montaż poszczególnych części do płyty głównej.
 • Złożenie obudowy.

❌ Co możesz uszkodzić?
Niewłaściwa kolejność dokręcania śrubek w układzie chłodzenia lub użycie zbyt dużej siły może spowodować pęknięcie rdzenia GPU.

💲💰 Potencjalny koszt: w starszych lub budżetowych modelach to będzie kilkaset złotych. W nowszych – nawet ponad 4000 zł.

Krok 8. Testy sprawnościowe.

Choć Twój laptop nie zdaje do wojska, to są rzeczy, które powinien móc zrobić. Przeprowadzenie rutynowej diagnostyki powinno być przeprowadzone po każdym demontażu i złożeniu urządzenia.

❌ Co możesz uszkodzić?
Jeżeli nie masz niezbędnej wiedzy, możesz nie zauważyć pewnych niepokojących sygnałów w porę.

💲💰 Potencjalny koszt: jeśli któryś z elementów się spali, dolicz koszt zakupu nowego.

Kiedy trzeba wyczyścić laptopa?

Częstotliwość czyszczenia sprzętu zależy w dużej mierze od intensywności jego używania. Jeśli laptop chodzi non stop, powinno się go czyścić nie rzadziej niż raz na pół roku. Jeżeli włączasz go raz w tygodniu, żeby w sobotę obejrzeć galę UFC, czyszczenie raz na rok powinno wystarczyć.

Jako serwis komputerowy Blue Screen Serwis z dużym doświadczeniem zalecamy jednak częste czyszczenie laptopa i regularną wymianę pasty termoprzewodzącej niezależnie od intensywności używania. Okres, po którym pasta termoprzewodząca (nawet ta „najlepsza”) traci wszystkie swoje właściwości termo-aktywne to dwa lata dlatego uważamy ten okres za totalne maximum czasu bez czyszczenia.

Podsumowanie

Czy Twój laptop chodzi wolniej? Głośniej? Czy kurz na ekranie zniekształca kolory? A może masz poczciwą skrzynkę i chcesz zlecić czyszczenie komputera? Niezależnie od tego, jakiego sprzętu używasz, w Bluescreen Serwis w Lublinie twój komputer przejdzie drogę od zmęczonego brudasa do odświeżonego macho i żadne aplikacje nie będą mogły mu się oprzeć!

Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż leczyć. Konserwacja sprzętu komputerowego może znacznie przedłużyć jego żywotność. Nie czekaj, aż Twój laptop padnie i nie zechce się uruchomić. Odwiedź nasz serwis laptopów Bluescreen w Lublinie i umów się na czyszczenie laptopa oraz wymianę pasty termoprzewodzącej, zanim to nastąpi.

FAQ

Jak wyczyścić laptopa? [Etapy]

Żeby dokładnie wyczyścić laptopa, należy:

 • Rozebrać laptopa.
 • Wymontować części z płyty głównej.
 • Zdemontować płytę główną.
 • Zdemontować układ chłodzenia.
 • Wyczyścić poszczególne elementy.
 • Usunąć starą pastę termoprzewodzącą i równomiernie nałożyć świeżą.
 • Złożyć w całość.
 • Wykonać testy sprawnościowe.

Jak często przeprowadzać czyszczenie laptopa z kurzu?

Optymalna częstotliwość czyszczenia laptopa przy średnim użytkowaniu to pół do jednego roku.

Dwa lata to już dużo i uważamy to za maksymalny czas bez czyszczenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by czyścić go częściej.

Ile kosztuje czyszczenie laptopa i wymiana pasty termoprzewodzącej w Lublinie?

Usługa czyszczenia laptopa w Blue Screen Serwis komputerowy Lublin to koszt już od. 100 zł.

Pamiętaj, że czysty laptop, czysty układ chłodzenia w laptopie i świeże pasty termoprzewodzące to niższe temperatury pracy i lepsze radzenie sobie laptopa w „stresie” a zatem szybsza jego praca.

uslugi Overall rating: ★★★★★ 5 based on 4 reviews.
5 1

Imię/Nazwa
Email
Ocena
Treść opinii

Blue Screen Serwis

Profesjonalny serwis PC i GSM w Twoim mieście!

Lokalizacja

Łęczyńska 43A, 20-313 Lublin

+48 539 12 14 14
biuro@bluescreenserwis.pl

Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00