Jak zrobić print screen na laptopie?

printscreen

Jak zrobić print screen na laptopie?

Chcesz sobie zapisać czyjeś zdjęcie z Instagrama? Albo mema? Chcesz coś pokazać drugiej osobie bez udostępniania ekranu? A może uwiecznić swoje osiągnięcia w grze online lub czyjś głupi komentarz na Facebooku? Może szef obiecał Ci podwyżkę w prywatnej korespondencji? 

Cokolwiek Tobą kieruje, prawdopodobnie zrobisz to zrzutem ekranu. Jak zrobić zrzut ekranu w laptopie? Jaki sposób jest najwygodniejszy? Sprawdźmy. 

Jak zrobić ss na lapku?

Różne kombinacje klawiszy dają rozmaite rezultaty. Możesz wyciąć jedynie konkretną rzecz na ekranie, zablurować dane osobowe, albo szybko zapisać zrzut ekranu i wrócić do niego później. Możesz też całe życie używać tylko klawisza Prt Sc i nie wiedzieć, że można inaczej. 

To się zmieni po przeczytaniu tego artykułu! Skupimy się na dwóch najpopularniejszych systemach operacyjnych. 

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie z systemem Windows 10?

Przycisk PrtSc z reguły jest pierwszym wyborem, gdy przychodzi do wykonania zrzutu ekranu. Położenie tego klawisza może się różnić w zależności od producenta laptopa czy układu klawiatury. Najczęściej w klawiaturach z blokiem numerycznym, klawisz print screen znajduje się w górnej części po prawej stronie klawiatury w okolicach klawiszy Scroll Lock, Delete lub Pause. Rzadziej znajduje się w dole klawiatury. 

Klawisz Print Screen

Najprostsza rzecz, której nie trzeba nikomu tłumaczyć. W końcu do czego miałby służyć “Print Screen”, jeśli nie do robienia screenów? 

Klawisz print screen robi zrzut całego ekranu i zapisuje go w schowku. Jeśli chcesz go wyciągnąć, musisz otworzyć dowolny program reagujący na komendę Ctrl + V, czyli Paint lub inny edytor grafiki czy program do obróbki zdjęć, MS Word, Google Docs, Powerpoint etc. Alternatywnie:

 • wciśnij Alt – to pozwoli Ci zrobić screen shota wybranego obszaru, 
 • wciśnij klawisz Windows – zrzut ekranu zostanie od razu zapisany w dedykowanym folderze. 

Klawisz F12

Identycznie jak przycisk oznaczony skrótem prt sc, F12 robi zrzut całego ekranu podczas gry na Steamie, ale zapisuje go w dedykowanym folderze. 

Ciekawostka: dawno temu w Call of Duty 2 używało się klawisza F12, by Twoja postać poruszała się z dużym lagiem, utrudniając trafienie. 

Narzędzie “Wycinanie ekranu” (Windows + Shift + S)

Zaznaczanie tylko fragmentu ekranu jest niewątpliwie przydatną funkcją. Czemu ktoś miałby widzieć Twoje wszystkie zakładki? 

Ten skrót klawiszowy to najpopularniejsza alternatywa dla wszelkich programów do robienia zrzutu ekranu, szczególnie dla osób z firmowymi laptopami, gdzie zablokowane jest instalowanie nieautoryzowanego oprogramowania.

wycinanie ekranu skrótem klawiszowym

Wbudowane narzędzie Windowsa daje nam pewne możliwości edycji screenshota w przeciwieństwie do użycia samego klawisza. Aczkolwiek w porównaniu do specjalnych programów są one dosyć ubogie. 

Po skończonej edycji możesz zapisać obrazek, skopiować go do schowka, udostępnić lub wydrukować.

Jak wykonać zrzut ekranu na MacOS?

O ile w systemie Windows sprawa jest prosta, o tyle w laptopie Macbook nie znajdziesz klawisza służącego zrobieniu screena. Jeśli chcesz zrobić screenshot, przydadzą Ci się poniższe skróty klawiszowe. 

Shift + Command + 3

Zastosuj tę kombinację klawiszy, jeśli chcesz zapisać cały ekran bez zaznaczania czy wycinania. Użycie tej kombinacji, podobnie jak PrtScn, robi screena całego ekranu. 

Shift + Command + 4

Jeżeli zrobienie screena całego ekranu to nie to, czego potrzebujesz, zastosuj powyższą kombinację. Po jej wciśnięciu pojawi się kursor, którym możesz zaznaczyć dowolny obszar ekranu. 

Protip: Chcąc wykonać zrzut ekranu wybranego okna, wciśnij spację po użyciu tej kombinacji klawiszy. 

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie bez klawisza? 

Wykonanie screenshota za pomocą jednego klawisza to niewątpliwie najwygodniejsze rozwiązanie. Zdarza się jednak, że ów klawisz nie działa po zalaniu, albo, co gorsza, zaginął w akcji. Ewentualnie masz Maca, który takiego klawisza nie posiada. Jak wówczas można zrobić zrzut ekranu? 

 1. Zaprogramuj jeden z dodatkowy klawiszy w myszce lub klawiaturze, jeśli je masz. 
 2. Użyj klawisza na klawiaturze, którego nie używasz wcale. 
 3. Zrób zrzut ekranu przez Menu Start (Windows). 
 4. Możesz też umieścić skrót do tego narzędzia na pasku zadań. 
 5. Skorzystaj z dowolnego programu do robienia SS.  

Programy do robienia screenshotów

Domyślna funkcja Windowsa lub Maca nieraz nie wystarcza. Niekiedy potrzebujesz coś zaznaczyć, wyciąć, zablurować lub opisać. Wówczas program do robienia zrzutów ekranu będzie na wagę złota. 

Wiele z nich uruchamia się po wciśnięciu właśnie klawisza print screen, ale w ustawieniach możesz to zmienić, więc jeśli zechcesz, możesz zrobić screena za pomocą ósmego przycisku myszy. 

jak zrobic print screen lightshoot

Prosty, lekki i dość intuicyjny program. Po zainstalowaniu integruje się z klawiszem Print Screen. Pozwala ci zaznaczyć fragment ekranu, a także oferuje podstawowe metody edycji:

 • ołówek, 
 • linia,
 • strzałka, 
 • kwadrat, 
 • zaznaczenie,
 • tekst. 

Zrzut ekranu możesz wysłać na serwer, jeśli chcesz linka, skopiować do schowka, od razu zapisać na dysku czy udostępnić.

Greenshot

Można powiedzieć, że to taki trochę lepszy Lighshot. Jego obsługa jest prosta. Tak samo integruje się z klawiszem Print Screen, ale ma więcej opcji edycji. Oprócz tych charakterystycznych dla Lightshota, Greenshot pozwala Ci dodatkowo na:

 • dodawanie dymków,
 • dodanie licznika,
 • blurowanie,
 • przycinanie, 
 • obrót,
 • skalowanie.

Sam zrzut ekranu będzie bardziej precyzyjny, ponieważ Greenshot daje zoom przy zaznaczaniu fragmentu ekranu. 

Po wciśnięciu klawisza Print Screen, możesz:

 • zapisać,
 • zapisać z oknem dialogowym, 
 • otworzyć w edytorze,
 • skopiować do schowka, 
 • wysłać do drukarki, Outlooka, Powerpointa, Worda, Excela lub Painta,
 • zuploadować do Imgura.
jak zrobic print screen greenshot

Gyazo

jak zrobic print screen gyazo

Najlepszą cechą Gyazo jest to, że oprócz screenshotów możesz nagrywać GIFy oraz filmiki screen capture. Odpowiednie skróty klawiszowe to:

 • Obraz – Shift + Ctrl + I,
 • GIF – Shift + Ctrl + G,
 • Film – Shift + Ctrl + F.

Ważne! Domyślnie zrzut ekranu jest pod skrótem Shift + Ctrl + I. Jeżeli często korzystasz z narzędzi developerskich w przeglądarce, będziesz mieć kolizję. 

Marker.io

Najciekawszą opcją jest integracja ze Slackiem. Zrzuty ekranu możesz wygodnie przesyłać swojemu zespołowi.

Podsumowanie

Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebować zrobić screena w laptopie. Może Ci to uratować stanowisko, zapewnić pamiątkę na resztę życia albo stanowić dowód w dyskusji z internetowym napinaczem. Może to być też sposób na zakomunikowanie awarii, gdy szukasz pomocy z laptopem w Internecie. 

Jeżeli nie znajdziesz takiej pomocy, a na forum internetowym każą Ci użyć lupki, wpadnij do BlueScreen Serwis w Lublinie. Jesteśmy uprzejmi, pomocni i znajdziemy rozwiązanie dla każdej dramatycznej usterki. Oferujemy czyszczenie laptopa z kurzu i wymianę past termoprzewodzących w przystępnej cenie. Jeżeli masz awarię i jest to nagły wypadek, możemy przyjechać i rozwiązać problem w najszybszym możliwym czasie! Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Blue Screen Serwis

Profesjonalny serwis PC i GSM w Twoim mieście!

Lokalizacja

Łęczyńska 43A, 20-313 Lublin

+48 539 12 14 14
biuro@bluescreenserwis.pl

Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00