Wymiana matrycy w laptopie Lublin - Blue Screen Serwis komputerowy

Wymiana matrycy w laptopie Lublin

Wymiana matrycy w laptopie

Stało się. Podnosisz klapę swojego laptopa i dostrzegasz niewielki pajączek w roku, a po włączeniu zamiast ekranu startowego widzisz dyskotekowe światła. Już wiesz, że coś jest nie tak. Ale co tak właściwie zaszło? Najprawdopodobniej wszystkiemu winne jest uszkodzenie wyświetlacza i konieczna będzie wymiana matrycy w laptopie. Jako serwis komputerowy z wieloletnim doświadczeniem przerobiliśmy już chyba wszystkie typu uszkodzeń matryc i w tym poście postaramy się naświetlić „co z czym się je”:

 • co może być przyczyną uszkodzenia matrycy,
 • jak zdiagnozować uszkodzenie,
 • ile kosztuje matryca do laptopa oraz jej wymiana,
 • kiedy nie warto wymieniać matrycy samodzielnie,
 • gdzie wymienić ekran laptopa w Lublinie.

Przyczyny uszkodzenia matrycy w laptopie

Przyczyna uszkodzenia matrycy może być prozaiczna. Nieraz wystarczy nieco mocniej trzasnąć albo zamknąć lapka z jakimś przedmiotem w środku. Do najczęstszych przyczyn awarii wyświetlacza w laptopie należą:

 • zalanie i spowodowanie zwarcia,
 • upadek laptopa,
 • upuszczenie czegoś na latopa, 
 • uderzenie.

Do uszkodzenia może dojść np. podczas transportu lub podróży, kiedy trzymasz laptopa w plecaku czy w torbie. 

Tutaj nasza mała wskazówka:

“gdy transportujecie laptopa w torbie pamiętajcie by wkładać go do torby zawiasami w dół (tam gdzie konstrukcja laptopa jest solidniejsza)”

Objawy uszkodzenia matrycy laptopa

Jakiekolwiek problemy z wyświetlanym obrazem na laptopie mogą wskazywać na uszkodzenie wyświetlacza. Najczęstsze objawy uszkodzenia matrycy to:

 • paski, 
 • nienaturalne kolory,
 • martwe pixele,
 • dziwne wzory,
 • ciemny lub całkowicie biały ekran po włączeniu,
 • migotanie,
 • w starych modelach laptopów z matrycą LCD może się zdarzyć, że obraz na ekranie będzie się prawidłowo wyświetlał natomiast będzie ledwo widoczny ze względu na brak podświetlania (wtedy usterka może być po stronie świetlówek w ekranie lub konwertera)

Choć martwe piksele są dość jednoznaczne (najłatwiej je zdiagnozować po włączeniu laptopa i podświetleniu matrycy jednolicie jednym kolorem), to nie wszystkie objawy muszą świadczyć o uszkodzeniu ekranu, dlatego zalecam przeprowadzić wstępną diagnozę. 

Gdy ekran pozostaje ciemny po włączeniu, podłącz monitor zewnętrzny. Jeżeli i monitor pozostanie ciemny, to źródłem awarii nie musi być matryca a np. układ BGA GPU. 

Migotanie, paski i tym podobne mogę być konsekwencją awarii BIOSu, systemu operacyjnego, karty graficznej lub płyty głównej. Również nieaktualny lub przestarzały sterownik może sprawiać problemy. W takiej sytuacji podłączenie do monitora zewnętrznego także powinno dać odpowiedź – obraz na monitorze również będzie zniekształcony. 

Nienaturalne odwzorowanie barw może mieć przyczynę w złej konfiguracji systemu, monitora lub sterownika, a można tego dokonać nawet przez przypadek. Czasem wystarczy coś położyć na touchpadzie lub zostawić kota samego w pokoju, żeby wrócić do laptopa z poprzestawianym kontrastem i nasyceniem w ustawieniach grafiki. 

Może się zdarzyć, że błędnie wyświetlany obraz jest wynikiem zainfekowania komputera przez złośliwe oprogramowanie natomiast jest to margines jeśli chodzi o tego typu uszkodzenia.

Gdy po wstępnych testach nadal nie ma pewności co do przyczyny awarii, przynieś lapka do BlueScreen. Dostaniesz od nas szybką diagnozę, a jeśli potrzebujesz sprzętu ASAP, uwiniemy się nawet w 8 godzin. 

uszkodzona matryca w laptopie

Ile kosztuje wymiana matrycy laptopa?

uszkodzona matryca w laptopie

Koszty wymiany matrycy różnią się w zależności od modelu laptopa, rodzaju wyświetlacza, jego klasy, częstotliwości odświeżania, typu podświetlenia itd. Za wymianę ekranu dotykowego też zapłacisz więcej.

Koszt samej wymiany matrycy w BlueScreen zaczyna się od 60 zł i może sięgać kilkuset złotych. Jeśli oprócz uszkodzenia wyświetlacza masz wyłamane zawiasy, wyrobione gniazda na śrubki albo trzeba po drodze rozebrać pół laptopa, cena proporcjonalnie wzrośnie.  

Ile kosztuje nowa matryca do laptopa?

Dla ukazania kosztów nowej matrycy wziąłem 10 najpopularniejszych modeli laptopów w serwisie morele.net.

ModelCena nowej matrycyGdzie
Dell Vostro 3500250 – 330 złAllegro
Gigabyte G5540 zł AliExpress
Lenovo IdeaPad 3 15ADA05450 złMatryce.eu
Dell Latitude 3510400 – 480 złAllegro
Lenovo IdeaPad Flex 5 15IIL05450 złMatryce.eu
Acer Aspire 5 A515-44191 złCeneo
HP 250 G7 300-330 złŚwiat Baterii
Acer Aspire 1150 – 250 złAllegro
Lenovo Legion 5 15ARH05638 złMatryce.eu

Wymiana matrycy w laptopie w serwisie czy samodzielnie?

Wiemy już, ile kosztuje wymiana matrycy w laptopie. Ceny wymiany zaczynają się od 60 zł, górnej granicy nie ma. 

Sześć dych to niedużo. Dla wielu osób to godzina lub pół godziny pracy. Tyle, co nic. Dla innych 60 złotych to tydzień wiktu. Oprócz tego Polacy mają tendencję do unikania płacenia za coś, za co nie muszą. Skoro sami doskonale potrafią wymienić matrycę na nową, to po co płacić choćby 10 złotych? 

Naturalnie Twój sprzęt to Twoja sprawa, ale podpowiem Ci, kiedy nie warto wymieniać matrycy samemu.

Brak specjalistycznej wiedzy

Jak wiadomo, jak chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam, i o ile ma to zastosowanie wobec mebli z IKEI, o tyle wymiana matrycy w laptopie jest jak naprawa samochodu. Może ci się uda, może nawet faktycznie będzie działać, ale w większości przypadków bez specjalistycznej wiedzy możesz tylko pogłębić rozmiar szkody.

Często brak specjalistycznej wiedzy na temat budowy laptopa prowadzi do liczniejszych uszkodzeń na podzespołach laptopa. Brak narzędzi ESD i prawidłowego uziemienia serwisanta może doprowadzić do uszkodzeń na płycie głównej co znacznie zwiększy późniejszy koszt odratowania sprzętu.

Brak gwarancji

Gwarancja to aspekt, na który wielu posiadaczy laptopa nie zwraca uwagi, gdy zabierają się samemu za naprawę. W kieszeni zostaje stówka lub dwie, a więc czysty zysk. Co jednak w sytuacji, kiedy po miesiącu lub dwóch na ekranie laptopa znowu widzimy paski? Procedurę trzeba powtórzyć. 

Naprawiając Twój sprzęt w Blue Screen Serwis w Lublinie, bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia w trakcie naprawy. Podejmując się naprawy samemu, nie masz takiej gwarancji. Dodatkowo dostaniesz od nas do 180 dni gwarancji poserwisowej na nasze usługi.

Brak czasu na wymianę matryce w laptopie

Bądźmy szczerzy. Jeśli pracujesz 50 godzin w tygodniu i więcej, a laptopa używasz tylko do wieczornego relaksu przy Netflixie, możesz nie mieć czasu, a tym bardziej ochoty, grzebać przy matrycy. 

Brak cierpliwości

Jeżeli należysz do ludzi, którzy odpalają się, gdy po siódmej próbie śrubka nie chce złapać gwintu, daruj sobie samodzielną wymianę matrycy. Jest duże ryzyko, że prędzej rzucisz laptopem o podłogę w trakcie naprawy, niż wymienisz matrycę. 

FAQ

Czy mam kupić nową matrycę do laptopa samemu?

Istnieje taka możliwość, ale w większości przypadków nie ma potrzeby. Jeżeli nie posiadasz wiedzy na temat tego, jaką matrycę kupić, zostaw to nam. Zakup niewłaściwej matrycy może spowodować dodatkowe problemy, szczególnie w sytuacji, gdy kupujesz ją od osoby prywatnej i nie masz możliwości zwrotu. Zdarza się, że w tym samym modelu laptopa producent stosował kilka rodzai matryc i by dobrać odpowiednią trzeba się najpierw do niej dostać.

Jak naprawić matrycę w laptopie?

Jeśli ekran laptopa został uszkodzony (w szczególności mechanicznie lub poprzez zalanie), jego naprawa może być niemożliwa albo bardzo kosztowna. Stąd dużo częściej użytkownicy decydują się na wymianę ekranu. Koszt zakupu nowej matrycy dla najpopularniejszych modeli laptopów waha się od 150 do 500 zł.

4 komentarzy do “Wymiana matrycy w laptopie”

 1. Pamiętam jak wymieniałem matryce w swoim Sony VAIO… rozebrałem lapka, zamówiłem nową matrycę wtedy bodajże za 300 coś cebulionów, montuje składam, włączam a tu zonk peknięta w górnym rogu aczkolwiek wydaje mi się, że wszystko starałem się robić bardzo delikatnie i w sumie nie wiem czy ja ją uszkodziłem czy przyszła uszkodzona ;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Blue Screen Serwis

Profesjonalny serwis PC i GSM w Twoim mieście!

Lokalizacja

Łęczyńska 43A, 20-313 Lublin

+48 539 12 14 14
biuro@bluescreenserwis.pl

Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00