Komputer się nie wyłącza

co robić?

komputer się długo zamyka lub nie wyłącza

“Komputer się nie wyłącza” – co robić?

Prawdziwą tragedią współczesnego człowieka jest raczej to, że komputer się nie włącza. Wielu z nas nawet nie wyłącza peceta. Szkoda czasu, prawda? Przecież jutro i tak do niego siadam. Czasem jednak trzeba dać mu odpocząć i wcisnąć legendarne Alt + F4. 

Zdarza się jednak, że mimo naszych starań, komputer wyłącza się tylko po wyjęciu wtyczki z kontaktu. Czy to powód do zmartwień? Prawda jest taka, że każde odstępstwo od normy jest powodem do zmartwień. Część z nas może podjąć decyzję, że wobec tego w ogóle nie będzie wyłączać komputera. Naszym zdaniem jednak trzeba się tym zająć. 

Jak się wyłącza komputer?

Zamykanie systemu to coś, czego uczy się dzieci w podstawówce. Każdy z nas pewnie zna co najmniej kilka sposobów na wyłączenie komputera. 

 • użycie Menu Start, 
 • wspomniane Alt + F4,
 • użycie wiersza poleceń,
 • przytrzymanie przycisku zasilania, 
 • wyjęcie wtyczki. 

Jedne są wskazane, inne trochę mniej. 

Niezależnie od sposobu wyłączania komputera, jakiego użyjesz, może dojść do sytuacji, w której nasz sprzęt nie zareaguje. Może oprócz tego z wtyczką 😉

Działanie systemu operacyjnego opiera się na wydawaniu komend i wykonywaniu poleceń. Każde kliknięcie w interaktywny obiekt na pulpicie, każde stuknięcie w klawisz czy wbicie skrótu klawiaturowego to komenda, sekwencja impulsów elektrycznych rozpoznawana przez system operacyjny. 

Działa to na podobnej zasadzie jak mózg człowieka. Mózg to tryliardy połączeń nerwowych. Impuls elektryczny w jednym z nich jest komendą dla pozostałych organów, np. do palców, które teraz piszą ten artykuł. W sytuacji, gdy na linii mózg-organ jest jakieś zaburzenie, palce nie odbiorą sygnału lub odbiorą zakłócony sygnał i zamiast napisać logiczne zdanie, napiszą “iuanwidbv afvjshbfka ujnwdk ajnwcklaj”. 

To samo dzieje się z komputerem. Gdy wydasz mu polecenie, by zamknął system operacyjny, a coś zaburzy komunikację, komputer się nie wyłączy. Diagnoza przyczyny, dla której komputer nie wyłącza się pomimo komend, jest kluczowa w jego naprawie. Z racji tego, że niejednokrotnie wymaga to specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu, lepiej powierzyć taki zabieg profesjonalnemu serwisowi

Pomówmy teraz o możliwych przyczynach takiego stanu rzeczy. 

Daj mu odpocząć

Niejednokrotnie komputer łapie “zwiechę”, kiedy ma dużo do zrobienia w jednej chwili, a brakuje mu do tego mocy obliczeniowej. Coraz częściej będzie się to zdarzać w sprzętach wiekowych i zakurzonych. W wielu przypadkach odkurzanie i wymiana pasty termoprzewodzącej da mu niezbędnego kopa. 

Gdy nasz komputer łapie zadyszkę, warto czasem dać mu chwilę na złapanie oddechu. Może za moment ruszy? Nie ma potrzeby resetowania go, gdy raz czy dwa zadziała wolniej niż zwykle. 

Jeżeli jednak sytuacja się powtarza i w trakcie zawieszek możesz sobie zrobić kawę i obiad, trzeba go zdiagnozować i wyczyścić. 

czyszczenie komputerów i laptopów w lublinie cena

Ustawienia Szybkiego Startu Systemu Windows 10

Z systemem Windows często bywa tak, że gdy Microsoft chce czymś uszczęśliwić użytkowników, zwraca się to przeciwko nim. Aktualizacje automatyczne w systemie Windows paraliżowały korzystanie z komputera. Windows Defender bronił naszych komputerów przed wszystkim, nawet przed nami samymi, ale nie przed wirusami. 

Tak samo System Szybkiego Startu. W teorii miał pomóc użytkownikom, którzy częściej usypiają komputer, niż wyłączają go całkowicie. W praktyce ten system powoduje kilka irytujących błędów. Jak wyłączyć funkcję Szybkiego uruchamiania?

 1. Naciśnij “Win + X”.
 2. Wejdź w “Opcje zasilania”. 
 3. Kliknij na pasku bocznym “Wybierz działanie przycisku zasilania”.
 4. Następnie kliknij “Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne”
 5. Znajdziesz checkbox: “Włącz szybkie uruchamianie (zalecane)”. 
 6. Odznacz go.
 7. Kliknij przycisk “Zapisz zmiany”.

Uruchom ponownie komputer. Jeżeli problem z wyłączeniem komputera nadal będzie się pojawiał, to znaczy, że awaria jest gdzie indziej. 

Komputer uruchamia się ponownie, zamiast się wyłączyć

Tutaj ponownie błąd może leżeć w opcji Szybkie uruchamianie. Wyłącz tę opcję i wyłącz komputer jeszcze raz.

Inna potencjalna przyczyna to zaśmiecony rejestr. Wyczyść go np. za pomocą programu CCleaner.

W skrajnych przypadkach może być potrzebny format. 

reistalacja systemu windows lublin cena

Komputer kompletnie się zawiesił

Jest to sytuacja, w której komputer nie reaguje na komendy. Skróty klawiszowe nie działają, poruszanie myszką nie skutkuje ruchami kursora. Pacjent stracił przytomność.

Tutaj niestety nie pozostaje nic innego jak twardy reset (przytrzymanie przycisku “Power”) lub wyjęcie baterii w przypadku laptopa. Trzeba mieć nadzieję, że to jednorazowy przypadek. Jeżeli problemy nadal będą występować, konieczne będzie zdiagnozowanie usterki. W przeciwnym razie możesz tracić dane, postęp pracy lub przyjemność z grania w gry online. 

Uwaga! Twardy reset i wyjęcie baterii z laptopa to powinny być środki ostateczne. Dla komputera normalne wyłączenie go jest jak dla człowieka pójście spać. Twardy reset i wyjęcie baterii są jak nokaut. 

Komputer nie wyłącza się, choć reaguje na polecenia

Winę za taki stan rzeczy mogą ponosić niektóre procesy, które będą udaremniały zamknięcie się systemu. W takiej sytuacji możesz wejść do Menedżera zadań i spróbować zamknąć procesy, które mogą wywoływać taki efekt. 

Uwaga! Przy zamykaniu procesów trzeba uważać, żeby nie zamknąć tych, które są kluczowe dla funkcjonowania systemu. Nie rób tego, jeśli nie posiadasz niezbędnej wiedzy. 

Komputer wyłącza się z opóźnieniem

W takiej sytuacji nie bardzo jest się czym przejmować, szczególnie jeśli nasz sprzęt ma już swoje lata. System operacyjny, żeby się zamknąć, musi pokończyć zaczęte procesy. W miarę “starzenia się” podzespołów, ma coraz mniej mocy, żeby to szybko zrobić i zamykanie procesów zajmuje mu więcej czasu. Ponownie zalecamy format i czyszczenie z wymianą past. Czasami powodem takiego stanu mogą być programy, które nadal pracują lub przestały odpowiadać i blokują normalną procedurę zamykania systemu.

Podzespoły komputera “chodzą” po wyłączeniu

Sytuacja, w której pecet “poszedł spać”, ale jeszcze kontaktuje. Nie widzisz pracy karty graficznej czy procesora, ale słyszysz wentylator systemu chłodzenia. Co to znaczy? 

Możliwe, że ustawienia wentylatorów w BIOSie są poprzestawiane. Należy je ustawić poprawnie. Aktualizacja BIOSu też może pomóc. Inną przyczyną może być awaria BIOSu płyty głównej, która błędnie odczytuje temperaturę podzespołów, nie pozwalając wentylatorom przestać pracować. 

Osobom niedoświadczonym nie radzimy grzebać w BIOSie. Jeżeli nie ma się wiedzy, więcej można tam zepsuć, niż naprawić, a wówczas bez wizyty u specjalisty się nie obędzie. 

“Nadal nie wiem, o co chodzi”

Jeżeli żadna z metod opisanych powyżej nie przyniosła skutku, usiądź i pomyśl przez chwilę, co ostatnio było robione na kompie. Nowa gra? Może to jej wina. Aktualizacja sterowników? A może brak aktualizacji? Odwiedź Panel Sterowania, znajdź Menedżera urządzeń i sprawdź, czy wszystkie podzespoły mają najnowsze sterowniki. 

Jeżeli nadal nie wiesz, co robić, a sprawa wyłączenia komputera spędza Ci sen z powiek, przynieś go do nas, do BlueScreen Serwis. W ramach usługi zajrzymy do środka, przeprowadzimy diagnostykę, sprawdzimy programy i znajdziemy źródło problemu. Wszelkie informacje na temat usług znajdziesz w sekcji “Cennik”. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Blue Screen Serwis

Profesjonalny serwis PC i GSM w Twoim mieście!

Lokalizacja

Łęczyńska 43A, 20-313 Lublin

+48 539 12 14 14
biuro@bluescreenserwis.pl

Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00